Српска патриотска организација
„Српски код“ је српска патриотска организација основана 2011. године, чији су програми усмерени на очување српског идентитета и заштиту српског народа на јединственом културном, политичком и духовном простору Србије, Црне Горе и Републике Српске и осталим деловима Балкана где живе Срби, као и на продубљивање веза између младих интелектуалаца у Србији и Русији.
Чланови „Српског кода“ су млади студенти различитих година студија, факултета, универзитета Србије и земаља региона, чији је циљ обнављање духовног и моралног наслеђа српског народа.
У оквиру пројекта „Школе пријатељства“ коју организује „Наша Србија“, покренут je и културно-образовни програм „Српски код“, намењен деци српске националности која живе у земљама у региону, базиран на истоименој књизи која обрађује теме српског идентитета.
Планови „Српског кода“ све више се усмеравају ка Русији и програмима и пројектима који су посвећени пријатељству и сарадњи између представника српске и руске омладине. Чланови „Српског кода“ посетили су неке од најпознатијих и најзначајнијих руских омладинских кампова, као што су „Селигер“, и „Ладога“,,Таврида“, Међународни скуп православне омладине, Форум младих политиколога (Риси) и многи други.
У Србији од 2014 до 1016. године, реализован је низ пројеката уз сарадњу и учешће руских организација:
• Округли сто на тему актуелне политичке ситуације у Србији и региону, у сарадњи са Руским институтом за стратешка истраживања где је било преко сто учесника српских и руских интелектуалаца (април 2014.)
• Форум младих лидера Русије и Србије који је организован у сарадњи са Федералног агенцијом за рад са младима ,,Росмолодеж“ и Одељењем за рад са младима Светог синода Руске православне цркве, у оквиру којег је учествовало преко 30 представника руских омладинских организација, младих посланика Руске државне думе и лидера друштвених покрета. Организована су предавања и дискусије на тему историјских и култрурних веза између Србије и Русијеи говорило се о улози Руске заграничне цркве цркве (октобар 2014.)
• Међународна научна конференција ,,Мека моћ Русије у Србији“ реализована захваљујући средствима освојеним на конкурсу Фонда подршке јавне дипломатије А. М. Горчаков. На конференцији су учествовали истакнути руски и српски професори, стручњаци из области историје, културе, религије и привреде (новембар 2014.)
• Монографија о Н. П. Краснову у оквиру пројекта Белогардејци у ,,Србији“ одобреног од стране Градског секретаријата за културу града Београда (фебруар 2016)
• У сарадњи са фондом ,,Наслеђе“ из Русије обновљено је Руско гробље у Кикинди, где је сахрањено преко 250 Руса који су након револуције 1920. године нашли уточиште на срској земљи (мај 2016.)
• Откривање споменика игуманији Јекатерини (Јофимовској) у манастиру Ново Хопово у сарадњи са фондом ,,Наслеђе“ и Руским институтом за стратешко истраживање (мај 2016.)
• Међународна конференција ,,Бела емиграција“ у Војводини, у Сремским Карловцима (мај 2016.)
• ,,Недеља руског језика и културе у Србији“- организован је низ образовних семинара и догађаја заједно са ,,Нашом Србијом“ у оквиру хуманитарне експедиције Руске федералне агенције за рад са сународницима (Россотрудничество) и Универзитета ,,Сиергија“ из Москве (октобар 2016.)
,,Српски код“ планира и у будућности активно да учествује у омладинским пројектима у Русији, као и да настави са разменом омладине и јиховог искуства, организовање културних догађаја и таквих кампова и форума где би руска омладина могла ближе да се упозна са нашом земљом, српском историјом, културом, традицијом, знаменитостима, језиком, а осим тога и да дају свој допринос у очувању културних и историјских вредности која повезују наша два православна народа.
У „Српском коду“ има много студената којима су Руска Федерација, њена славна прошлост, богата култура и интересантно политичко уређење, главни предмет образовања и професионалног интересовања. Могућност да се чланови наше организације боље упознају са овом великом земљом и њеним народом представља велико задовољство, али уједно и велику одговорност.
Учинићемо све како бисмо својим радом допринели даљем побољшању односа између братских земаља. Повезује нас историја и потрудићемо се да нам будућност буде исто тако славна као и наша заједничка прошлост.